Savski Venac
Opština Savski venac je jedna od najstarijih i istovremeno, jedna od centralnih beogradskih opština. Naziv Savskog venca je simboličan, jer teritorija opštine poput venca na desnoj obali Save prati njen tok.
Gde god u Beogradu živeli i šta god u njemu radili, Savski venac nikako ne možete zaobići. Svi putnici koji u naš grad dolaze ili iz njega odlaze, moraju to učiniti upravo sa Savskog venca, ili bar kroz njega proći. Pojedini delovi, poput onog savamalskog, predstavljali su prva urbana gradska tkiva ili prve rezidencijalne objekte.
Uz Savu (Savamala) i Dunav (Dorćol), u devetnaestom veku razvija se i naselje Topčider, u koji se preselio prvi srpski knez Miloš Obrenović. S obzirom da to naselje tada nije bilo blizu već spomenutih delova ove opštine, postalo je jasno da će se u tom smeru razvijati Beograd, od dedinjskih vila do tridesetak današnjih ambasada i da će tu proći kasnije jedna od prvih tramvajskih linija .
Mnoge stvari se prvi put u Beogradu pojavilo baš na Savskom vencu, od prvih radnji, prve pijace, prve kafane, prvog pozorišta, prve bolnice, prve tramvajske linije, prvog ministarstva, sve do SOKO-la, prvog fudbalskog kluba u Srbiji.
I kad smo već kod fudbala, da kažemo i da su dva najveća srpska fudbalska kluba do Drugog svetskog rata (Jugoslavija i BSK) bila na Savskom vencu, a da su ih posle toga na istom mestu nasledili Crvena Zvezda i Partizan. Na Savskom vencu se i danas nalazi Vlada Republike Srbije, većina ministarstava, brojne državne institucije, srce srpske železnice (od prve stanice do muzeja i upravne zgrade), Beogradska autobuska stanica, Beogradski sajam, svi beogradski savski mostovi, klinički i urgentni centar, Vojno-medicinska akademija, većina beogradskih fakulteta, najlepši gradski parkovi i izletište Košutnjak, vredni kulturno-istorijski spomenici, arhitektonska kulturna baština, druga rezidencija Kneza Miloša u parku Topčider, kraljevska crkva Sv. Petra i Pavla, spomenik Arčibaldu Rajsu.
Na Savskom vencu su i neki od nezaobilaznih gradskih toponima, poput Zelenog venca, Slavije, Savskog i Svetonikolskog trga, Mostarske petlje, Autokomande i mnogi drugi.
Takođe, na Dedinju, najelitnijem delu Beograda koji je deo ove opštine, nalazi se Dvorski kompleks koji datira sa početka dvadesetog veka. Građen je za članove porodice dinastije Karađorđević u periodu od 1924 do 1937. Svojom istorijom svedoči o dešavanjima od prve polovine dvadesetog veka do danas.
Na opštini se nalazi jedna od najpoznatijih ulica ne samo u Beogradu , već i u celom regionu. To je Užička ulica u kojoj se pored predratnih vila i rezidencija mnogih ambasadora nalazi i Kompleks gde je pola veka živeo predsednik bivše Jugoslavije - Josip Broz Tito.
Ulaz u Kompleks muzeja Jugoslavije u okviru koga se nalazi Memorijalni centar Josip Broz Tito i Stari muzej nalazi se u ulici Mihaila Mike Jankovica 6.
Na Savskom vencu su i neke od najznačajnijih kulturnih institucija, poput Jugoslovenskog dramskog pozorišta ili Studentskog kulturnog centra, značajne naučne i druge institucije poput Palate pravde, Zavoda za izradu novčanica, brojni hoteli, poznati restorani i klubovi.
Javni prevoz:
Autobusi: 59, 78, 37,23, 74, 58
Trolejbusi: 40, 41
Beogradska tvrđava
Utvrđenje podignuto, u razdoblju od 1. do 18. veka, kao kompleks odbrambenog karaktera na bregu iznad ušća Save u Dunav, danas predstavlja muzej na otvorenom. Ovu celinu, koju krasi simbol ...
Pročitajte detaljnijeBeogradska tvrđava
Utvrđenje podignuto, u razdoblju od 1. do 18. veka, kao kompleks odbrambenog karaktera na bregu iznad ušća Save u Dunav, danas predstavlja muzej na otvorenom. Ovu celinu, koju krasi simbol ...
Pročitajte detaljnijeSkadarlija
Iako Skadarlija nema kapije, ulaskom u ovu ulicu, iz gradske vreve poslovnog i trgovačkog Beograda, otvaraju se kapije prošlog vremena u ovaj istorijsko ambijentalni kutak. Beograđani i gosti Beograda rado ...
Pročitajte detaljnije