Obrenovac
Obrenovačka opština se prostire središnjim delom Donjokolubarskog basena, prostirući se svojom istočnom i južnom stranom u Šumadiju, širokim dolinama Kolubare i Tamnave, na zapadu se naslanjajući na ogranke Pocerine, dok su njeni severni obodi oivičeni meandrima reke Save, nadomak njenog toka u Beograd i ušću u reku Dunav.
Na teritoriji opštine Obrenovac nalazi se banjsko lečilište koje je posle više od 117 godina od njegovog otvaranja, rekonstruisano. Zgrada Opštinskog kupatila zadržala je nekadašnji izgled, kao jedno od znamenja uspomena na stari Obrenovac.
Izvorište banjske vode “Cevka” kod Hotela “Obrenovac” jedno je od omiljenih izletišta Obrenovčana.
Među zelenim oazama Obrenovca, jedna od najpoznatijih je “Jozića koliba”, istorijsko-ekološki lokalitet kraj obale Kolubare. To je svojevrsna ekološka bašta, u kojoj se odgajaju mnoge autohtone i egzotične biljne vrste, utočište za ptice i druge životinje, ali i rezervat zaštićenih hrastova lužnjaka, koji odavno predstavljaju retkost, ne samo na ovim prostorima.
Prirodno dobro ”Obrenovački Zabran” predstavlja zelenu oazu za stanovništvo neposredne okoline. Najznačajniji deo ove celine je Jazbinska bara, koja je u režimu II stepena zaštite, zbog retkih zajednica biljne i životinjske vrste, a ostali prostor pripada III stepenu zaštite. Kao najprepoznatljiviji predeoni element Zabrana je staza zdravlja Mika Vilotić, koja prolazi čitavom svojom dužinom kroz centralni deo šume, ukupne dužine 1480m.
Arboretum kao zelena površina specijalne namene prostire se na 1,66 hektara i pre svega je namenjen edukaciji (upoznavanju posetilaca sa različitim kako egzotičnim tako i autohtonim biljkama) ali omogućava relaksaciju, šetnju i odmor. Udaljen je na samo par minuta od centra Obrenovca.
Značajne manifestacije koje se organizuju u Obrenovcu: Obrenovačko leto, Međunarodni susreti u Obrenovcu, Grad otvorenog srca, Obrenovački vašar
Javni prevoz:
Autobusi: 860, 860E, 861A, 860M