Barajevo
Gradska opština Barajevo je u celini izvan gradskog područja grada Beograda i prostorno spada u prigradske opštine, a smeštena je na pravcu jug–jugozapad u odnosu na Beograd. Centar opštine, naselje Barajevo, udaljeno je od centra Beograda 27 km. Sa severa se graniči sa opštinama Čukarica i Voždovac, na istoku je opština Sopot, na jugu Lazarevac, a na zapadu Obrenovac.
Turizam je velika ali još uvek nedovoljno iskorišćena šansa za brži razvoj opštine Barajevo. Zahvaljujući činjenici da nema razvijenu industriju, područje opštine još uvek spada u područja sa nezagađenom životnom sredinom.
Geografski položaj, klimatske prilike, raznovrsnost biljnog i životinjskog sveta, kao i bogato istorijsko, etnološko i kulturno nasleđe ovog kraja predstavljaju stabilnu osnovu za razvoj različitih oblika turizma. A uspešan primer integracije turizma, zaštite životne sredine, poljoprivredne i ruralne ekonomije je eko-agro turizam. Atraktivna lovišta sa raznim vrstama divljači, očuvana priroda, potoci i pitomi obronci, šume i jezero bogato ribom- najbolje predstavljaju Barajevo i njegovu okolinu. Najveći očuvani šumski pojas čini kompleks Lipovičkih šuma koje pokrivaju 1200 hektara i nalaze se na svega 20 km od centra Beograda. Sve ovo pruža mogućnosti za razvoj izletničkog, ekološkog i rekreativnog turizma.
Dvorište crkvene porte u Barajevu, ali i crkva brvnara u Vraniću, koja potiče iz 1823. godine zavređuju pažnju ne samo turista već i Beograđana, zato što predstavljaju dragocena kulturna dobra.
Duboki potok je veštačko jezero na teritoriji opštine Barajevo. Udaljeno je oko 35 kilometara od Beograda. Akumulaciono jezero Duboki Potok je izgrađeno početkom devedesetih godina prošlog veka na istoimenom potoku koji je leva pritoka Barajevske reke, na samo dva kilometra od centra Barajeva.
Javni prevoz:
Autobusi: 405L, 560, 560A i 560E