Савски Венац
Општина Савски венац је једна од најстаријих и истовремено, једна од централних београдских општина. Назив Савског венца је симболичан, јер територија општине попут венца на десној обали Саве прати њен ток.
Где год у Београду живели и шта год у њему радили, Савски венац никако не можете заобићи. Сви путници који у наш град долазе или из њега одлазе, морају то учинити управо са Савског венца, или бар кроз њега проћи. Поједини делови, попут оног савамалског, представљали су прва урбана градска ткива или прве резиденцијалне објекте.
Уз Саву (Савамала) и Дунав (Дорћол), у деветнаестом веку развија се и насеље Топчидер, у који се преселио први српски кнез Милош Обреновић. С обзиром да то насеље тада није било близу већ споменутих делова ове општине, постало је јасно да ће се у том смеру развијати Београд, од дедињских вила до тридесетак данашњих амбасада и да ће ту проћи касније једна од првих трамвајских линија .
Многе ствари се први пут у Београду појавило баш на Савском венцу, од првих радњи, прве пијаце, прве кафане, првог позоришта, прве болнице, прве трамвајске линије, првог министарства, све до СОКО-ла, првог фудбалског клуба у Србији.
И кад смо већ код фудбала, да кажемо и да су два највећа српска фудбалска клуба до Другог светског рата (Југославија и БСК) била на Савском венцу, а да су их после тога на истом месту наследили Црвена Звезда и Партизан. На Савском венцу се и данас налази Влада Републике Србије, већина министарстава, бројне државне институције, срце српске железнице (од прве станице до музеја и управне зграде), Београдска аутобуска станица, Београдски сајам, сви београдски савски мостови, клинички и ургентни центар, Војно-медицинска академија, већина београдских факултета, најлепши градски паркови и излетиште Кошутњак, вредни културно-историјски споменици, архитектонска културна баштина, друга резиденција Кнеза Милоша у парку Топчидер, краљевска црква Св. Петра и Павла, споменик Арчибалду Рајсу.
На Савском венцу су и неки од незаобилазних градских топонима, попут Зеленог венца, Славије, Савског и Светониколског трга, Мостарске петље, Аутокоманде и многи други.
Такође, на Дедињу, најелитнијем делу Београда који је део ове општине, налази се Дворски комплекс који датира са почетка двадесетог века. Грађен је за чланове породице династије Карађорђевић у периоду од 1924 до 1937. Својом историјом сведочи о дешавањима од прве половине двадесетог века до данас.
На општини се налази једна од најпознатијих улица не само у Београду , већ и у целом региону. То је Ужичка улица у којој се поред предратних вила и резиденција многих амбасадора налази и Комплекс где је пола века живео председник бивше Југославије - Јосип Броз Тито.
Улаз у Комплекс музеја Југославије у оквиру кога се налази Меморијални центар Јосип Броз Тито и Стари музеј налази се у улици Михаила Мике Јанковица 6.
На Савском венцу су и неке од најзначајнијих културних институција, попут Југословенског драмског позоришта или Студентског културног центра, значајне научне и друге институције попут Палате правде, Завода за израду новчаница, бројни хотели, познати ресторани и клубови.
Јавни превоз:
Аутобуси: 59, 78, 37,23, 74, 58
Tролејбуси: 40, 41
Београдска тврђава
Утврђење подигнуто, у раздобљу од 1. до 18. века, као комплекс одбрамбеног карактера на брегу изнад ушћа Саве у Дунав, данас представља музеј на отвореном. Ову целину, коју краси симбол ...
Прочитајте детаљнијеБеоградска тврђава
Утврђење подигнуто, у раздобљу од 1. до 18. века, као комплекс одбрамбеног карактера на брегу изнад ушћа Саве у Дунав, данас представља музеј на отвореном. Ову целину, коју краси симбол ...
Прочитајте детаљнијеСкадарлија
Иако Скадарлија нема капије, уласком у ову улицу, из градске вреве пословног и трговачког Београда, отварају се капије прошлог времена у овај историјско амбијентални кутак. Београђани и гости Београда радо ...
Прочитајте детаљније