Изложба "Традиција као критеријум" у Конаку кнегиње Љубице
Изложба "Традиција као критеријум" у Конаку кнегиње Љубице | Информације
- Датум почетка: 16. 11. 2024.
- Датум завршетка: 29. 11. 2024.
- Место одржавања: Конак кнегиње Љубице
Шеснаест уметника је одговорило на тему кроз различите медије: скулптуру, фотографију, дизајн, костим, керамику, архитектуру, накит, мозаик, текстил и научну теорију, следећи основни теоријски став ауторке пројекта др Дијане Милашиновић Марић да "Традиција као критеријум" не подразумева копирање прошлости већ у њој треба тражити подстицај или инспирацију (према речима чувеног Лазара Трифуновића) . Јер изворни мотиви могу да се интерпретирају на савремен и студиозан начин, да се уоче потенцијали, богатство, посебности и испољавања баштине народа који је опстојавао у сваковрсним условима и утицајима, увек настојећи да сачува своје биће. Чак више “Традиција није обожавање пепела већ преношење пламена”, (према речима харизматичног композитора Густава Малера) а носиоци пламена управо су уметници који у предачким дубинама наше традиције траже подстицаје.
Сва уметничка дела позваних уметника одају фокусираност аутора на ослушкивање и концентрисано посматрање сопства, те исијавају значењем, асоцијацијама. Емитоване поруке, енергије, као да пулсирају у простору и у интеракцији уметник – тема, уметник – његов сензибилитет, уметник – реализовано дело, комуницирајући са посматрачем, околним простором и другим уметничким делима, започињу сопствени, самостални живот који потврђује тезу да је „вредност лепоте у бескрајној разноликости видова у којима нам се јавља. У томе је и њена оплемењујућа снага и њена највећа драж“. (Иво Андрић) Традиција као критеријум и овај пут изнедрила је уметничке исказе сликајући призор упечатљиве, оригиналне, раскошно сјајне колоритности и сензибилитета, потврђујући тиме став да се у њеном неисцрпном богатству рађа будућност.
Пројекат Традиција као критеријум подржало је Министарство културе Републике Србије а реализује УЛУПУДС.
Излагачи: АГМ пројектни биро (архитектура), Анђелка Радојевић (мозаик), Бранкица Жиловић Chauvain (таписерија), Дејан Вукелић (дизајн), Зоран Бореновић (дизајн), Јелена Јанковић (фотографија), Jелена Стокућа (костим), Јован Бабић (скулптура), Леонора Векић (текстил и савремено одевање), Љиљана Мајкић (модни дизајн), Љиљана Ривић (мозаик), Милош Шарић (скулптура), Наташа Бојанић (керамика), Небојша Момчиловић (дизајн), Соња Околић Петровић (накит), Хелена Клешић (текстил и савремено одевање)
Аутор пројекта и изложбе: др Дијана Милашиновић Марић, историчар уметности
Кустоси: др Дијана Милашиновић Марић, Дарко Кузмановић
Сарадница на пројекту: др Ивана Башић
Дизајн каталога: Зоран Бореновић
Изложба ће бити отворена до 29. новембра 2024. године.