Барајево
Градска општина Барајево је у целини изван градског подручја града Београда и просторно спада у приградске општине, а смештена је на правцу југ–југозапад у односу на Београд. Центар општине, насеље Барајево, удаљено је од центра Београда 27 км. Са севера се граничи са општинама Чукарица и Вождовац, на истоку је општина Сопот, на југу Лазаревац, а на западу Обреновац.
Туризам је велика али још увек недовољно искоришћена шанса за бржи развој општине Барајево. Захваљујући чињеници да нема развијену индустрију, подручје општине још увек спада у подручја са незагађеном животном средином.
Географски положај, климатске прилике, разноврсност биљног и животињског света, као и богато историјско, етнолошко и културно наслеђе овог краја представљају стабилну основу за развој различитих облика туризма. А успешан пример интеграције туризма, заштите животне средине, пољопривредне и руралне економије је еко-агро туризам. Атрактивна ловишта са разним врстама дивљачи, очувана природа, потоци и питоми обронци, шуме и језеро богато рибом- најбоље представљају Барајево и његову околину. Највећи очувани шумски појас чини комплекс Липовичких шума које покривају 1200 хектара и налазе се на свега 20 км од центра Београда. Све ово пружа могућности за развој излетничког, еколошког и рекреативног туризма.
Двориште црквене порте у Барајеву, али и црква брвнара у Вранићу, која потиче из 1823. године завређују пажњу не само туриста већ и Београђана, зато што представљају драгоцена културна добра.
Дубоки поток је вештачко језеро на територији општине Барајево. Удаљено је око 35 километара од Београда. Акумулационо језеро Дубоки Поток је изграђено почетком деведесетих година прошлог века на истоименом потоку који је лева притока Барајевске реке, на само два километра од центра Барајева.
Јавни превоз:
Аутобуси: 405Л, 560, 560A и 560E